DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yaya Geçidi Nöbeti" Farkındalık Etkinliği Gerçekleştirildiİçişleri Bakanlığınca 2019 Yılı " Yaya Öncelikli Trafik Yılı " olarak ilan edilmiş etkinliklerin devamı niteliğinde yaya güvenliğini sağlamak ve Devletin tüm unsuları ile konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek amacıyla "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan etkinlikler kapsamında İlimizde de Valimiz Hasan Karahan'ın katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Gerçekleştirilen etkinliğe; Valimiz Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz katıldı.

 

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Merkez Ortaokulu önündeki yaya geçidinde bugün saat 14:30 ? 15:30 arasında " Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz " algısı oluşturmaya yönelik düzenlenen farkındalık faaliyeti kapsamında; okuldan çıkan öğrenciler yaya geçidine giderek karşıdan karşıya geçti. Öğrencilerle birlikte karşıdan karşıya geçen Valimiz Hasan Karahan sürücülere emniyet kemerini taktığı ve yayalara yol verdikleri için teşekkür etti. Öğrenciler daha sonra Valimiz Karahan ile birlikte sürücülerin bilinçlenmesi için şoförlere broşür dağıttı.

 

Valimiz Hasan Karahan Basın Mensuplarına yaptığı açıklamada; "Ülkemizde bildiğiniz gibi trafikte özellikle yayalara saygı konusunda büyük bir gayretimiz var. Bunu geliştirmemiz lazım. Dünya standartlarında yaya yola ayağını koyduğu anda bütün araçların durması gerekiyor. Bizim maalesef bu alışkanlığı henüz tam anlamı ile kazandığımız söylenemez. Bu nedenle İçişleri Bakanlığımız Türkiye genelinde böyle bir uygulama başlattı ve bir süredir devam ediyor. Bugün de Merkez Ortaokulu öğrencileri ile beraber uygulamalı eğitim yaptık. Kamuoyunun hassasiyetine dikkat çekmek istedik. Trafik polisleri ve yetkili kişilerle beraber bu uygulamayı gerçekleştirdik. Sürücüler öğrencilerimizin yola girme ihtimalini gördükleri anda yavaşlayıp durmalıdır. Araç sürücülerinin özellikle okul önlerindeki öğrencilerimizin ikazlarını dikkate almaları gerekiyor. " dedi.

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundalar. Bu madde hükümlerine uymayan sürücülerin ise 488 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılacağı belirtildi.Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.