DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yıldızlar Beyaz Cennette Buluşacak

Yıldızlar Beyaz Cennette Buluşacak

Astronomi Denizli’de! Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü ilklere imza atmaya devam ediyor.

 

Merkezefendi Nalan Kaynak Anadolu Lisesinde 2009 yılında kurulan gözlem evi ile o dönemde  Türkiye’nin resmi okullarında ilk ve tek gözlemevine sahip il olma unvanını elde eden ilimiz astronomi alanında yeni bir çalışmaya imza attı.

 

“TÜBİTAK Yıldızlardan Yıldızsılara” projesi ile 21-27 Temmuz 2015 tarihleri arasında Türkiye genelinden 30 Fizik öğretmeni ile 10 Matematik öğretmenine Astronomi alanında teorik ve uygulamalı eğitimler ilimizde veriliyor.

 

Pamukkale Sema Abdurrahman Karamanlıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilecek olan eğitimlerin açılış gününde Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Kaymakam Şükrü Görücü, Pamukkale İlçe Millî Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, Merkezefendi İlçe Millî Eğitim Müdürü Adem Kılınç, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Şener Bayram, Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, üniversitelerden alanında uzman profesörler, eğitimciler ve öğretmenler katıldı.

 

Katılımcılara hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “2009 yılında Tahsin Demirciler öğretmenimiz okulda gözlem evi kurma projesi ile bize geldiğinde toplumda bilinen bir bilim dalı olmadığından bunu yapmanın zor olacağını düşünmüştük. Bu alanda yetişmiş öğretmenimiz yoktu. Ama şimdi burada görüyorum ki 6 yılda büyük bir yol kat etmişiz. Okulumuz öğretmenlerinin güzel çalışmaları ile ilimizde farklı illerden gelen 40 öğretmenimize hocalarımız tarafından astronomi eğitimi verilecek. Burada bulunarak bize onur veren değerli hocalarımıza tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

 

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak sadece Nalan Kaynak Anadolu Lisemizde değil diğer tüm ortaöğretim kurumlarımızda bu ve buna benzer bölümler oluşturursak bilim alanında daha hızlı yol  kat edebileceğimizi düşünüyorum.

 

Değerli misafirlerimiz Denizli bir eğitim şehri. Okul Öncesi eğitimden tutunda ilkokul, ortaokul ve orta öğretim alanında Türkiye’de söz sahibiyiz. Her yıl üniversite sınavlarında il olarak ilk ondayız. TEOG’da da yine ilk sıralarda yer alıyoruz. Okullaşma oranı olarak da çok iyi oranlarımız var.

 

Projemizle burada bir araya gelen değerli hocalarımız ve öğretmenlerimize iyi bir seminer olmasını diliyorum” dedi.

 

 

İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Merkezefendi Nalân Kaynak Anadolu Lisesi bünyesinde görev yapan öğretmenler Havva Han Şimşek (Fizik), Tahsin Demirciler (Fizik) ve Başak Turhan (Matematik) tarafından hazırlanarak TÜBİTAK’a sunulan “4005 - Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları” projeleri kapsamında “Yıldızlardan Yıldızsılara” projesi kabul edilerek hayata geçirildi.

 

Bu amaçla Prof.Dr. Dursun Koçer (İstanbul Kültür Ünv.), Prof. Dr. Zeki Aslan (İstanbul Kültür Ünv.), Prof. Dr. Ethem Derman (Ankara Ünv.), Prof. Dr. Zeynel Tunca (Ege Ünv.), Prof. Dr. Serdar Evren (Ege Ünv.), Aslı Nacar (Eğitim Danışmanı), Uğur İkizler (Astrofotoğrafçı), Mert Koçer ( Fizik Öğretmeni) ve Ümit Fuat Özyar (Fizik Öğretmeni) belirtilen günlerde değişik illerden gelen 30 fizik ve 10 matematik öğretmenine astroloji hakkında bilgiler verecekler.

 

Eğitimlerde ağırlıklı olarak gökyüzünü tanıma, gök cisimlerini tanıyarak hareketlerini kavrama, teleskop kullanabilme, teleskop yapabilme, gökyüzü fotoğrafçılığı, güneş saati, Planetaryum v.b. çalışmalarına yer verilecektir. Gerekli izinler alındığı takdirde Antik Dönemde Astronomi çalışmaları uygulaması, karanlık gökyüzü farkındalığı ve teleskopla Ay-Satüm yakınlaşması gözlemi Hierapolis Antik Tiyatroda yapılması planlanmaktadır.

 

 

Yıldızlar Beyaz Cennette BuluşacakYıldızlar Beyaz Cennette BuluşacakYıldızlar Beyaz Cennette BuluşacakYıldızlar Beyaz Cennette Buluşacak

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.